POC چیست و چگونه انجام می‌شود؟

اثبات مفهوم (POC) راهی برای تعریف یا آزمایش یک ایده تجاری یا محصول خاص برای اطمینان از ماندگاری آن در بازار است. هدف از اثبات مفهوم (POC) متقاعد کردن سرمایه‌گذاران یا خریداران بالقوه است که یک ایده می‌تواند به سرمایه‌گذاری واقعی و سودآور تبدیل شود. برای اطلاعات بیشتر با تتریار همراه باشید.

اثبات مفهوم (POC) می‌تواند یک سند، یک نمایش ویدیویی از یک ایده یا حتی یک نمونه اولیه محصول باشد. در توسعه نرم افزار، اثبات مفهوم بر امکان سنجی فنی یک محصول یا نرم افزار متمرکز است.

اثبات مفهوم (PoC) امکان سنجی و امکان سنجی یک ایده، محصول یا فناوری پیشنهادی را نشان می دهد. این راهنما یک مرحله تأیید برای تبدیل ایده به واقعیت در نظر گرفته می شود. در توسعه نرم افزار، اثبات مفهوم در مراحل اولیه توسعه محصول پیاده سازی می شود.

این اثبات‌ها نمونه‌های اولیه نیستند، بلکه نمونه‌هایی از راه‌حل‌هایی هستند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند تا احتمالات ایده و مفروضات خود را بررسی کنند. ایجاد اثبات مفهوم به توسعه دهندگان کمک می کند تا محدودیت ها، مزایا و معایب ایده خود را درک کنند. همچنین به تعیین بهترین جهت برای توسعه نرم افزار و شناسایی خطرات احتمالی کمک می کند.

یک مثال برای مفهوم POC

به عنوان مثال، اگر قرار است ارز دیجیتال ایجاد شود، بحث هایی در مورد اینکه چه فناوری هایی در بلاک چین استفاده می شود، چه نرم افزار یا به روز رسانی مورد نیاز است، چه نیروی انسانی مورد نیاز است و غیره وجود خواهد داشت.

بیشتر بخوانید  معرفی ۱۰ سایت فارکس که باید بشناسید

در دنیای مبتنی بر مصرف‌کننده و فناوری‌محور، استارت‌آپ‌هایی که تلاش می‌کنند ایده‌های عالی را به محصولات پول‌ساز تبدیل کنند، کم نیست – اما در واقع موفقیت موضوع کاملاً دیگری است.

حدود 90 درصد استارت آپ های جدید هرگز موفق نمی شوند و 95 درصد از محصولات جدید برای یافتن بازار تلاش می کنند و در نهایت با شکست مواجه می شوند.

قبل از اینکه ریسک‌ها و هزینه‌های توسعه یک ایده به یک محصول تجاری را بپذیرید، ابتدا یک قدم مهم وجود دارد که هر شرکتی باید بردارد. به آن “اثبات مفهوم” یا POC می گویند.

نحوه انجام شدن POC

نحوه انجام شدن POC
نحوه انجام شدن POC

اثبات مفهوم (POC) آزمایشی است که برای تایید یک محصول یا ایده برای رسیدن به مرحله تجاری سازی انجام می شود.

اثبات مفهوم یک مرحله ضروری قبل از ایجاد نمونه های اولیه واقعی و راه اندازی محصول است.

اثبات مفهوم (POC) می‌تواند به شکل یک سند یا دمو باشد که به سرمایه‌گذاران، مدیران و سایر ذینفعان بالقوه ارائه می‌شود تا امکان‌پذیری یک ایده برای به دست آوردن تأیید و بودجه را نشان دهد.

گزارش اثبات مفهوم (POC) شامل طیف گسترده ای از اطلاعات و داده های به دست آمده در طول فرآیند آزمایش است، از جمله:

  • بازخورد مشتری
  • تحقیق در مورد رقبا
  • تحلیل کسب و کار
  • فرایندهای مالی پیش بینی شده
  • استراتژی ورود به بازار
  • و موارد دیگر

بسته به پیچیدگی ایده، اثبات مفهوم (POC) ممکن است کم و بیش پیچیده و با جزئیات باشد. با این حال، در حالت ایده آل، تکمیل آن نباید بیش از چند هفته یا چند ماه طول بکشد.

بیشتر بخوانید  لیدو فایننس چیست؟ و این پروتکل چه مشکلاتی را حل می کند؟

Proof of Concept (POC) فقط تلاش برای جذب سرمایه گذار از طریق تبلیغات نیست. بلکه به این معناست که به همه ذینفعان ثابت کنیم که در بازار نیاز وجود دارد و این ایده دارای بازگشت سرمایه مثبت است.

فرآیند اثبات مفهوم (POC) بسته به نوع محصول، پیچیدگی مرحله توسعه، مخاطب هدف مورد نظر و موارد دیگر بسیار متفاوت است.

به عنوان مثال، یک POC برای راه‌حل نرم‌افزاری کسب‌وکار به کسب‌وکار (B2B) باید قابلیت‌ها و ویژگی‌های فناوری و نحوه تناسب آن با سیستم‌ها و نیازهای مشتری خاص را نشان دهد.

چرا اثبات مفهوم یا POC ضروری است؟

بسیاری از شرکت‌ها در اشتیاق خود برای رسیدن به بازار، فرآیند اثبات مفهوم (POC) را عجله می‌کنند یا به طور کلی از آن صرف نظر می‌کنند. این یک اشتباه بزرگ است. صرف زمان و منابع برای توسعه اثبات مفهوم (POC) بخش مهمی از فرآیند توسعه است و می تواند به جلوگیری از تبدیل شدن یک محصول به یکی از اکثریت قریب به اتفاقی که در سطل زباله ختم می شود، کمک کند.

در اینجا چندین دلیل وجود دارد که چرا اثبات مفهوم (POC) ضروری است:

POC یک ایده را تایید می‌کند.

هدف اصلی اثبات مفهوم (POC) آزمایش این است که آیا ایده می تواند به عنوان یک محصول قابل فروش و سودآور تحقق یابد یا خیر. آیا نیاز یا خلأ در بازار وجود دارد؟ پایگاه مشتریان بالقوه شما کیست؟ آیا سرمایه گذاری ارزشمندی است؟ آیا بازگشت سرمایه مثبت خواهد بود؟ یک POC به این سؤالات پاسخ می دهد و قبل از سرمایه گذاری پول، نیروی انسانی و زمان ایده را تأیید می کند.

بیشتر بخوانید  تحلیل تکنیکال چیست؟ + آموزش کاربردی و ویژه سال 2024

به جذب سرمایه گذار کمک می کند

مطمئناً هر سرمایه‌گذاری می‌خواهد روی یک پروژه موفق سرمایه‌گذاری کند. بنابراین، هیچ سرمایه‌گذار جدی یک «ایده» را تأمین مالی نخواهد کرد. اثبات مفهوم (POC) ثابت می کند که یک مفهوم از نظر مالی سالم است و برای جذب علاقه و بودجه از سوی سرمایه گذاران، مدیران ارشد و سایر تصمیم گیرندگان حیاتی است.
مشکلات و موانع را قبل از اقدام حل می کند.

اثبات مفهوم (POC) تصویر روشنی از مسائلی که ممکن است در مرحله توسعه و تجاری‌سازی به وجود آید، ارائه می‌کند. برای مثال، اثبات مفهوم (POC) می‌تواند نشان دهد که آسیب‌پذیری مورد بررسی در واقع به پایگاه مشتری هدف مربوط نیست. این نوع مشکل را می توان در مرحله نظرسنجی، بر اساس گروه های متمرکز و بازخورد مشتری، شناسایی کرد و این مفهوم را می توان برای تطابق بهتر با نیازهای واقعی مصرف کننده اصلاح کرد.

در دراز مدت باعث صرفه جویی در پول می شود

مرحله آزمایش ممکن است نشان دهد که MVP به تغییرات قابل توجهی نیاز دارد تا نیازها و انتظارات کاربر نهایی را برآورده کند. حل این مشکلات در طول فرآیند اثبات مفهوم بسیار ساده‌تر از مرحله توسعه یا بازاریابی است و هزینه‌های مربوطه در مقایسه با هزینه‌های طراحی مجدد یک نمونه اولیه یا انتشار مجدد یک محصول جدید و به‌روز شده، حداقل است.

شانس موفقیت تجاری را افزایش می دهد. توسعه محصول زمان بر و بسیار پرهزینه است. اثبات مفهوم، کل فرآیند را از قبل تعریف می کند و زمان زیادی را برای مرحله آماده سازی حیاتی که به افزایش شانس موفقیت تجاری کمک می کند، صرفه جویی می کند. فرصتی برای یادگیری است

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *