کپی تریدینگ چیست؟

کپی تریدینگ شاخه ای از «سوشال تریدینگ» است که از طریق آن معامله گران می توانند اطلاعاتی در مورد نتایج معاملات سایر معامله گران به دست آورند و حساب های خود را در صرافی های مختلف با توجه به این نتایج مدیریت کنند.

مفهوم ” کپی تریدینگ ” در سال 2005 نشات گرفت و به روشی اشاره دارد که معامله گران از روش های معاملاتی سایر معامله گران کپی می کنند. این کار معمولا توسط نرم افزار خاصی انجام می شود که در ادامه بیشتر در مورد آن خواهیم خواند. به طور کلی، کپی تریدینگ بر معاملات کوتاه مدت و روزانه تمرکز دارند.

کپی تریدینگ چیست؟
کپی تریدینگ چیست؟

این روش برای مبتدیانی که اطلاعات زیادی در مورد نحوه تحلیل بازار و روش های معاملاتی ندارند بسیار مفید است و دوس دارند در بازار های معاملاتی مانند فارکس و یا ارز دیجیتال کار کنند، زیرا به آنها اجازه می دهد تا معاملات انجام شده توسط سایر سرمایه گذاران در بازارهای مالی را کپی کنند و بدون حضور وارد دنیای مالی و معاملات شوند.

انواع کپی تریدینگ

استراتژی های کپی تریدینگ را می توان به دو دسته خودکار و دستی تقسیم کرد. شما می توانید خودتان کپی تریدینگ کنید (با گرفتن سیگنال از یک معامله گر حرفه ای) یا با استفاده از پلت فرم های کپی تریدینگ.

پلتفرم های کپی تریدینگ به شما امکان می دهند در حین سرمایه گذاری به طور خودکار کپی کنید. از آنجایی که معاملات به صورت خودکار انجام می شود و به اصطلاح اتوپایلوت نامیده می شود و توسط ربات های معامله گر یا معامله گران حرفه ای انجام می شود، نیازی به انجام کار زیادی ندارید. با این حال، می توانید خودتان معامله گر را انتخاب کنید و در هر مرحله از سرمایه گذاری آن را متوقف کنید.

بیشتر بخوانید  نحوه خرید اتریوم در تراست ولت به آسان ترین روش‌

در پلتفرم های کپی تریدینگ ، ممکن است با اصطلاحاتی مانند Copy Trader و Copied Investor مواجه شوید. کپی تریدینگ کسی است که قصد تقلید از استراتژی دیگران را دارد و Copied Investor معامله گری است که استراتژی خود را به دیگران ارائه می دهد.

بررسی نحوه عملکرد Copy Trading

کپی تریدینگ بیشتر به رفتار معامله گران بستگی دارد تا به اطلاعات و استراتژی هایی که ارائه می دهند. همانطور که قبلا ذکر شد، در روش کپی تریدینگ شما اقدامات سایر معامله گران را کپی می کنید. به عنوان مثال، در پلتفرم ‌های کپی تریدینگ وقتی معامله ‌گر را انتخاب می ‌کنید، سبد ها یا پورتفولیوهای سرمایه ‌گذاری شما به یکدیگر متصل می‌شوند و هر معامله‌ای که معامله ‌گر باز م ی‌کند و اجرا می ‌کند، به‌طور خودکار از حساب او در حساب شما کپی می‌شود.

کپی تریدینگ می تواند تصمیم بگیرد که چه مقدار از دارایی خود را می خواهد در استراتژی معامله گر سرمایه گذاری کند. اگرچه اکثر پلتفرم ها به شما اجازه نمی دهند بیش از 20 درصد از سبد خود را از این طریق سرمایه گذاری کنید.

مزایای Copy Trading چیست؟

کپی تریدینگ یک روش عملی برای مبتدیان است. تمام بخش سخت معامله، از تحقیق گرفته تا بررسی احتمالات، سود و زیان، توسط معامله گر انجام می شود و شما فقط باید هر کاری را که انجام می دهد تکرار کنید.

برخی از پلتفرم های کپی تریدینگ دارای نسخه آزمایشی هستند و از آنجایی که شما پولی نمی پردازید، روش خوبی برای آزمون و خطا است. بنابراین، دارایی های خود را به خطر نیندازید و با برخی از ابزارهای معاملاتی آشنا خواهید شد.

از آنجایی که هم معامله‌گر و هم کپی تریدر در یک قایق هستند و معامله‌ گر نیز مانند شما دارایی‌ های خود را به خطر می ‌اندازد، می‌توانید نسبتاً از استراتژی‌ ای که معامله ‌گر در حال اجرای آن است مطمئن باشید.

بیشتر بخوانید  تاریخچه بیت کوین از ابتدا تا کنون

معایب کپی تریدینگ چیست؟

مزایای Copy Trading چیست؟
مزایای Copy Trading چیست؟

یکی از معایب کپی تریدینگ ریسک آن است. وقتی قیمت بازار یک دارایی تغییر می کند، در معرض ریسک بازار قرار می گیرید. بنابراین مشخص است که خطر از دست رفتن ارزش دارایی پس از خرید آن وجود دارد.

معامله گران می توانند با اتخاذ استراتژی تخصیص دارایی از ریسک های بالا جلوگیری کنند. تخصیص دارایی به این معنی است که فقط مقدار مشخصی از سرمایه به استراتژی تخصیص داده می شود و در نتیجه از زیان های بزرگ جلوگیری می شود. نباید فراموش کنید که حتی بهترین معامله گران هم همیشه سود نمی برند و این بدان معناست که کپی تریدر ها هم ممکن است دیر یا زود با ضرر مواجه شوند.

عیب بعدی کپی تریدینگ این است که شما کنترل و مدیریت سبد خود را به شخص ناشناس واگذار می کنید، در حالی که باید هزینه هایی را پرداخت کنید. برخی از معامله گران برای هر حجم معاملات مبلغ متفاوتی را به عنوان کمیسیون دریافت می کنند.

کپی تریدینگ چه تفاوتی با سوشال تریدینگ دارد؟

بین ترید اجتماعی و کپی تریدینگ تفاوت هایی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

کپی تریدینگ بخشی از تریدینگ اجتماعی است. در واقع، قرارداد جمعی ماهیت و دامنه وسیع تری دارد و محدود به کپی برداری از معاملات دیگران نیست.
استراتژی کپی تریدینگ معمولاً توسط معامله گران جدید و کم تجربه استفاده می شود، در حالی که معامله گران تریدینگ اجتماعی معمولاً تجربه بازار متوسطی دارند.
در معاملات کپی، معامله گران در وقت خود صرفه جویی می کنند و کار وقت گیر را به شخصی حرفه ای تر از خودشان واگذار می کنند. از سوی دیگر، در تریدینگ اجتماعی، معامله گران می توانند روابط بلندمدت ایجاد کنند و تجربه کسب کنند.

مقایسه میرور تریدینگ و کپی تریدینگ

بین کپی تریدینگ (Copy Trading) و میرور تریدینگ (Mirror Trading) تفاوت های جزئی وجود دارد. معنای میرور تریدینگ تقلید از یک استراتژی معاملاتی است.

بیشتر بخوانید  آموزش کامل ساخت اکانت پی پال

می توان گفت که کپی تریدینگ از میرور تریدینگ برخاسته است; تفاوت این است که معامله گر کپی استراتژی معامله گر را کپی نمی کند، بلکه کورکورانه از آن پیروی می کند. اما در معاملات شبیه سازی شده، کاربر استراتژی ها را می بیند و هر کدام را به دلخواه خود اجرا می کند.

معرفی چند پلتفرم‌ برای کپی تریدینگ

اکنون که فهمیدید کپی تریدینگ چیست و مزایا و معایب آن چیست، اجازه دهید شما را با چند پلتفرم کپی ترید آشنا کنیم. پلتفرم های کپی تریدینگ از صرافی های معتبر مختلف و همچنین تفاوت در کارمزدها پشتیبانی می کنند.

برخی از این پلتفرم‌ها تجارت کپی را از طریق روبات‌ها، برخی دیگر از طریق معامله ‌گران حرفه‌ ای یا هر دو ارائه می‌دهند. در مرحله بعد، 2 پلتفرم کپی تریدینگ را بررسی می کنیم.

کوین متیکس (Coinmatics)

Coinmatics یک پلتفرم کپی تریدینگ ارز دیجیتال است که در سال 2018 راه اندازی شد. سرمایه گذاران می توانند از سرویس کپی تریدینگ دستی و خودکار این پلتفرم استفاده کنند و معامله گران می توانند با اجرای استراتژی های معاملاتی سودآور کسب درآمد کنند.

Coinmetics در حال حاضر 40 معامله گر و 3000 کپی تریدینگ دارد. این پلتفرم فقط از صرافی Binance برای کپی تریدینگ پشتیبانی می کند.

امنیت: تنظیمات کلید API اجازه برداشت را نمی دهد، آمار معتبر است و دارای احراز هویت دو مرحله ای است.

هزینه ها: می توانید از این پلتفرم برای یک دوره آزمایشی رایگان نامحدود استفاده کنید.

شریمپی (Shrimpy)

شریمپی (Shrimpy) به کاربران خود این امکان را می‌دهد که پرتفولیوی خود را پیکربندی کرده و درصد وزنی ارزش هر رمزارز را در پرتفولیوی خود مشخص کرده و تنظیم کنند، که در یک بازه زمانی مشخص مجددا متعادل شود. این برنامه از صرافی‌هایی همچون بایننس، بیتفینکس (BitFinex)، بیترکس (Bittrex)، بیترکس گلوبال (Bittrex Global)، بیت‌مارت (Bitmart)، بیت‌استمپ (Bitstamp)، کوین‌بیس‌پرو (Coinbase Pro)، هوبی گلوبال (Huobi Global)، کراکن (Kraken)، کوکوین (KuCoin)، OKEx و Poloniex پشتیبانی می‌کند.

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *