معرفی کامل دامیننس تتر

دامیننس تتر (USDT Dominance) یک شاخص کلیدی است که نشان‌ دهنده تسلط و قدرت ارز دیجیتال تتر در مقایسه با سایر رمز ارزها و مخصوصاً رقبای آن است. حجم معاملات مربوط به این ارز به طور چشمگیری بالا می‌ باشد، قدرت و تأثیر تتر بر بازار به طور قابل توجهی است. به همین جهت، معاملات و قیمت تتر در بازار رمز ارزها تأثیر بسزایی در بازار دارد. استفاده از تتر به عنوان ارز پایدار و همچنین ارتباط تنگاتنگ آن با دلار آمریکا، باعث شده است که این ارز دیجیتال به عنوان یک ابزار مالی مهم در بازار رمز ارزها شناخته شود. از طرفی، تتر به عنوان ابزاری برای حفظ پول در زمان نوسان قیمت دیگر رمز ارزها و همچنین برای انجام معاملات سریع و مطمئن در بازار استفاده می‌ شود.  مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دامیننس تتر می‌ تواند به شما کمک کند تا قدرت و تأثیر این ارز دیجیتال را در بازار رمزارزها بهتر درک کنید.

دامیننس (Dominance) یکی از مهم‌ ترین متریک‌ ها در تحلیل بازار کریپتوکارنسی است و به معنای تسلط یا حاکمیت یک ارز دیجیتال مانند تتر (USDT)، بیت کوین (BTC) یا اتریوم (ETH) بر کل بازار کریپتوکارنسی است. این مفهوم به زبان ساده شاخص مقایسه نسبی ارزش بازار یک دارایی در مقایسه با کل بازار مربوط به آن است. برای درک بهتر این مفهوم، لازم است با مفهوم مارکت کپ (Market Cap) یا ارزش بازار آشنا شوید.

مارکت کپ، معیاری ساده برای تعیین ارزش یک ارز دیجیتال خاص است که نشان می‌ دهد چه مقدار سرمایه به آن اختصاص داده شده است. برای محاسبه دامیننس ارز دیجیتال، ابتدا باید ارزش بازار آن را محاسبه کنید. این کار را می‌ توان با ضرب تعداد واحدهای موجود در آن ارز با قیمت هر واحد انجام داد. با درک مفهوم دامیننس تتر و مارکت کپ، می‌ توانید بهترین تصویر را از تسلط یک ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی به دست آورید و با استفاده از این متریک، تغییرات و تحولات بازار را بهتر شناسایی کنید.

دامیننس تتر یا نرخ تسلط تتر به معنای سهم ارز دیجیتال تتر (Tether) از کل بازار ارزهای دیجیتال است. در واقع، این شاخص نشان می‌ دهد که چه قدر از کل بازار کریپتوکارنسی را تتر تشکیل می‌ دهد و به چه اندازه این ارز دیجیتال بر بازار تاثیرگذار است. در محاسبه دامیننس تتر، ارزش بازار تتر را بر ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال تقسیم می‌ کنیم. با توجه به اینکه قیمت تتر همواره برابر یک دلار است، ارزش بازار تتر معادل تعداد توکن‌ های تتر در گردش است.

اهمیت دامیننس تتر 

اهمیت دامیننس تتر 

دامیننس تتر در واقع نشان‌ دهنده تسلط یا سهم ارز دیجیتال تتر (Tether) از بازار کریپتوکارنسی به حساب می‌ آید. با این حال، برخلاف مواردی که بیان کرده ایم، دامیننس تتر کاملاً مستقل از فروش یا تبدیل دارایی‌ های دیگر به تتر نیست و فقط نسبت تسلط تتر به کل بازار را نشان می‌ دهد.

افزایش دامیننس تتر نشان‌ دهنده افزایش تسلط تتر در بازار است. اما نمی‌ توان به طور مستقیم نتیجه گرفت که این افزایش به دلیل فروش یا تبدیل دارایی‌ های دیگر به تتر است. همچنین، کاهش دامیننس تتر نمی‌ تواند به صورت قطعی نشان دهنده تبدیل تتر به سایر ارزها و روند صعودی بازار باشد.

دامیننس تتر به تنهایی اطلاعات کافی برای پیش بینی تغییرات بازار فراهم نمی‌ کند، ولی می‌ تواند به عنوان یکی از شاخص‌ های مورد استفاده قرار گیرد. برای تحلیل صحیح روند بازار و پیش‌ بینی تغییرات، نیاز به استفاده از شاخص‌ های دیگری مانند حجم معاملات، الگوهای قیمتی و اخبار بازار است.

رابطه بیت کوین و دامیننس تتر 

 

رابطه بیت کوین و دامیننس تتر 
رابطه بیت کوین و دامیننس تتر

در شرایطی که بازار روند مشخصی دارد، معمولاً توجه بیشتری به نمودار تسلط بیت کوین (bitcoin dominance) توصیه می‌ شود. این نمودار نشان می‌ دهد که بیت کوین چه مقدار از کل بازار رمزارزها را تشکیل می‌ دهد. بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال اصلی و پرطرفدار، معمولاً به عنوان معیاری برای ارزیابی وضعیت بازار استفاده می‌ شود.

در زمانی که شرایط بازار تغییر می‌ کنند و قیمت‌ ها شروع به حرکت در جهت‌ های مختلف می‌ کنند، نقش usdt (Tether) برای حفظ ثبات بازار بسیار مهم است. به عبارت دیگر، usdt به عنوان یک استیبل‌ کوین (stablecoin) عمل می‌ کند که قیمت ثابتی دارد و به عنوان نقدینگی میان دارایی‌ های دیگر در بازار استفاده می‌ شود. بنابراین، تحلیل تتر (Tether و دامیننس تتر به عنوان نمادی از ثبات بازار، می‌ تواند به تحلیل و پیش‌ بینی آینده بازار کمک کند. علاوه بر این، تحلیل دامیننس بیت کوین (bitcoin dominance) نیز به سرمایه‌ گذاران در تشخیص زمان پایان صعود بیت کوین و شروع صعود سایر آلت‌کوین‌ ها کمک می‌ کند. هنگامی که دامیننس بیت کوین کاهش می‌ یابد، نشان‌ دهنده این است که سرمایه‌ گذاران دارایی‌ های خود را به سایر آلت‌ کوین‌ ها منتقل می‌ کنند.

به طور کلی، دامیننس تتر (Tether) نمایانگر وضعیت کلی بازار رمز ارزها و سطح اعتماد سرمایه‌ گذاران است. وقتی اعتماد به بازار رمز ارزها کاهش می‌ یابد، معامله‌گران دارایی‌ های خود را به تتر (Tether) تبدیل می‌ کنند. به عبارت دیگر، از دامیننس تتر برای ارزیابی سطح اعتماد و ثبات بازار استفاده می‌ کنند.

آیا می توان از دامیننس تتر به تنهایی استفاده کرد؟ 

حقیقت این است که رمز ارز تترتنها یکی از رمز ارزهای موجود در بازار کریپتوکارنسی است و رمز ارزهای معتبر دیگری مانند بیت کوین، اتریوم و آلت‌ کوین‌ ها هم نقش خود را در این بازار ایفا می‌ کنند. بنابراین، برای یک تحلیل کامل و دقیق، لازم است که به طور جامع تسلط سایر ارزهای دیجیتال مهم را نیز بررسی کنید.

با این حال، باید در نظر داشت که این شاخص به تنهایی کافی نیست و نمی‌توان از آن برای نوسان‌ گیری و معاملات روزانه استفاده کرد. بلکه تحلیل تکنیکال همراه با عوامل دیگری نظیر خبرهای کلان، سیاست‌ها و اقتصاد آمریکا و اروپا نیز باید در نظر گرفته شود. همچنین، نباید از تأثیر نهنگ‌های ارز دیجیتال در بازار غافل شد. در برخی مواقع، تغییرات در دامیننس USDT ناشی از تمایل تمامی کاربران به خرید یا فروش بیت کوین نیست، بلکه تنها تعداد محدودی از کاربران که حجم زیادی از این ارز را معامله می‌کنند، باعث تغییر در این شاخص می‌شوند. در نتیجه، نباید به طور کامل بر دامیننس تتر (Tether) حساب کرد و بهتر است همه جنبه‌ها را برای انجام معاملات خود در نظر بگیرید.

جمع بندی

در این مقاله سعی شده است اطلاعات جامعی در مورد چیستی دامیننس تتر و تاثیر آن بر بازار در اختیار شما قرار دهیم. در نهایت تسلط به معنای سهم یک ارز دیجیتال در کل بازار ارزهای دیجیتال است و اگر تسلط یک ارز دیجیتال کاهش یابد به این معنی است که میزان تسلط آن ارز در بازار کاهش یافته است. از آنجایی که تتر یکی از بزرگترین استیبل کوین ها در بازار ارزهای دیجیتال است، تسلط آن بسیار مهم است. به همین دلیل، بسیاری از معامله گران از این اندیکاتور برای تحلیل خود استفاده می کنند.

 

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *